Ürettiği silahlarla Türk silah sanayinde bir yeri olan, Trabzon’un en önemli sanayi kuruluşlarından biri konumundaki Trabzon Silah Sanayi A.Ş.(Tisaş), ürünlerine teknik servis hizmeti verecek. TİSAŞ Yurt İçi Sorumlusu ve Pazarlama Müdürü Oğuz Bekar, Türkiye çapında 16 ilde servis hizmeti vereceklerini açıkladı. Berkar, üretimde kalitenin kendileri için en önemli unsur olduğunu belirtti ve ”Her alanda kaliteyi arttırmak için bir sebebimiz ve bir yolumuz olmalı. Bu sayede dünya pazarlarına hakim olabiliriz ve ülkemize katma değer sağlayabiliriz” dedi.

Arsin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada Trabzonlu gazetecileri ağırlayan Bekar, şirketlerinin 1993 yılında Doğu Karadeniz Silah Projesi kapsamında kurulduğunu anımsattı, savunma sanayinde üretici firma olarak az sayıda firmalardan birisi olduklarını söyledi. ”Bugün 10.000 m2 alan üzerinde 150 çalışanıyla 51 farklı modelde ve farklı kalibrelerde hafif silah üreten ve üretilen tabancaları 50’ yi aşkın farklı ülkelere ihraç eden şirketimiz kuruluşundan bugüne her zaman ilklere imza atarak bugünlere gelmiştir’ diyen Bekar, silah üretiminde ilkleri başardıklarını anlattı.

 

TEKNİK SERVİS AĞI

Oğuz Bekar, kargo ile silah taşıma yasağı olduğunu anımsattı,  uzak illerden silah sahiplerinin tabancalarında oluşan arızaların fabrikaya gelmelerinin çok zor olduğunu vurguladı, şirket olarak bu hizmeti tüketicinin ayağına giderek yapmaya karar verdfiklşerini açıkladı.

Bekar Van, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye, Mersin, Sivas, Kayseri, Samsun, Ankara, Konya, Antalya, İzmir, Balıkesir ve Sakarya olmak üzere 16 ilde şu anda hizmet verdiklerini bildirdi. Bekar, ”İstanbul Asya ve Avrupa yakasında ilave 2 tane, Afyon yada Uşak illeri başta olmak üzere Doğu Ege tarafında ilave 1 tane ve son hazırlıklarını yapmakta olan Muş ile birlikte toplam 4 ilave yetkili servis ile toplam sayımızı 20′ ye tamamlayacağız” diye konuştu.

KURUMSAL ALIMLARDA NE OLACAK?

”Kurumsal olarak toplu miktarlarda alım yapan ve birlikte çalıştığımız banka, kurum ve şirketlerin de teknik bakımlarını yetkili servislere yaptırarak kurumların ellerini güçlendirecek ve nakil işlerini kolaylaştırıyoruz. Bu müşterilerimizin şube yada şirket , merkezlerine bizzat gidilerek yerinde servis hizmeti vermeye Ocak ayı itibariyle başlıyoruz” diyen Bekar, kaliteyi herşeyin önüne koyduklarını belirterek, ”Kalite her anlamda hayatımızda olmak zorunda. Üretimde kalite, satışta kalite, satış sonrasında kalite, ihracatta kalite, personel yönetiminde kalite, müşteri ilişkilerinde kalite. Kalite kavramının ucu açık ve sonu yok. Her alanda kaliteyi arttırmak için bir sebebimiz ve bir yolumuz olmalı. Bu sayede dünya pazarlarına hakim olabiliriz ve ülkemize katma değer sağlayabiliriz” biçiminde konuştu.

 

Kaynak: http://www.viratrabzon.com/mobil/haber.php?id=52624