Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün envanterine giren ZİGANA PX-9 model tabancamızın muayene işlemleri, Genel Müdürlük personelinden oluşan 7 kişilik bir muayene ekibi ile 10-14 Temmuz tarihleri arasında firmamızın fabrika tesislerinde gerçekleşti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tabanca alım şartnamesi referans alınarak yapılan muayene ve test faaliyetlerinde, her bir tabanca Fonksiyon Atış Testine tabi tutulurken, rastgele seçilen 50 adet tabanca ile Ölçüsel Kontrol Testi, Dağılım Atış Testi, İlk Hız Atış Testi, Sıcak Ortam Atış Testi, Soğuk Ortam Atış Testi ve Zorlaştırılmış Atış Testleri gerçekleştirildi.

Tüm bu atış testlerini başarıyla geçen tabancalardan bir adedi ile 20.000 adetlik Ömür Atış Testi yürütülürken bir başka tabanca ile 5.000 adetlik İğne Mukavemet Testi ve son numune ile de 24 saatlik Korozyon Testi ve akabinde Düşme Testi icra edilmiştir.

Atış testlerini başarıyla tamamlayan numune tabancalar ile 6 farklı konumda Düşme Testi ve akabinde Fonksiyon Atış testi gerçekleştirilerek test faaliyeti tamamlanmıştır.
Yapılan tüm testleri başarıyla geçen ZİGANA PX-9 model tabancamız, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün kodro silahı olarak kullanılmaya başlanmıştır.