Sıkça Sorulan Sorular

Ürününüzün rahat ve kolay bakım yapılabilmesi amacıyla basit bir söküm işlemi mevcuttur. Öncesinde Tabancanızın boş olduğundan emin olun akabinde şarjörü tabancanızdan çıkarınız ve Emniyet Mandalını açarak sökme işlemini tekrarlayınız. Detaylı bilgi için Kullanma Kılavuzunda yer alan Silahın sökülmesi prosedürünü inceleyiniz.

Tabancanızın kapak takımı, son fişeğin dışarıya atılmasından sonra geride kurulu kalacaktır. Bu durum şarjörünüzdeki fişeğin tamamen tükendiği anlamına gelmektedir. Şarjör kilidi yardımıyla boş şarjörü gövdeden çıkartınız ve kapak takımını geri çekerek yerine oturmasını sağlayınız.

Kapak takımı atışın herhangi bir anında geride kurulu kalıyorsa, Kapak Yakalama Mandalını ve Yayını kontrol ediniz. Detaylı bilgi için yetkili servise müracaat ediniz.

Gövde üzerinde hareket eden Kapak takımı, kızaklardaki olabilecek herhangi bir olumsuzluk nedeniyle yerine tam olarak oturmayabilir. Bunlar kızakların kirli, bakımsız veya çok kuru olmasından kaynaklanabilir. Birlikte çalışan yüzeylerin aşınmaması ve rahat hareket edebilmesi amacıyla kızakların temiz ve hafifçe yağlı olması gerekmektedir. Bundan dolayı tabancanızı sökünüz ve kullanma kılavuzunda yer alan Bakım Prosedürüne göre bakım faaliyetini gerçekleştiriniz.

Arızanı devam etmesi halinde şarjörünüzü değiştiriniz ve yedek şarjör ile atışı tekrarlayınız. Detaylı bilgi için Yetkili Servise müracaat ediniz.

Şarjörünüz yerine tam oturmamış olabilir. Bu durumda avuç içi ile şarjörü sona kadar ileriye itin ve atışı tekrarlayınız. Arızanın devam etmesi halinde Yetkili Servise müracaat ediniz.

  • Şarjörünüz yerine tam oturmamış olabilir. Bu durumda avuç içi ile şarjörü sona kadar ileriye itin ve atışı tekrarlayınız.
  • Fişeği Namluya sürme işleminde yetersiz kurma faaliyeti gerçekleştirilmiş olabilir. Kapak takımını sonuna kadar geriye çekin ve aniden bırakınız.
  • Bir önceki atışı yapılan mühimmatın hatalı olması nedeniyle kapak takımı tam olarak geriye gelmemiş olabilir, mühimmatınızı değiştirerek tekrar deneyiniz.
  • Kullandığınız Şarjörün mastarı bozulmuş olabilir. Yedek şarjörünüzü kullanarak tekrar atış yapınız.
  • Kapak takımı ile namlu haznesi kirli ve bakımsız olabilir. Tabancanızı sökünüz ve Kullanma Kılavuzunda yer alan Bakım prosedürüne göre bakım faaliyetini gerçekleştiriniz. Bakım faaliyeti sırasında orijinal bakım yağı kullanınız.
  • Yüksek atış miktarı sebebiyle Yerine Getiren Yay esnekliğini kaybetmiş olabilir. Detaylı bilgi için Yetkili Servise müracaat ediniz.

Mühimmatın hatalı olması nedeniyle kapak takımı tam olarak geriye gelmemiş olabilir, mühimmatınızı değiştirerek tekrar deneyiz. Ayrıca bu hatalı mühimmatta tam olarak yanma meydana gelmediği için Kapak takımı ve Namlu haznesinde barut birikintisi mevcut olabilir. Tabancanızı sökünüz ve Kullanma Kılavuzunda yer alan Bakım prosedürüne göre bakım faaliyetini gerçekleştiriniz. Bakım faaliyeti sırasında orijinal bakım yağı kullanınız.

Hatalı mühimmat sebebiyle Namlu haznesinde sıkışan boş kovanın dışarıya atılması için, Şarjörü çıkarıp Kapak takımını hızlı bir şekilde geriye doğru çekin. Boş kovanı dışarıya çıkartamazsanız veya problem tekrarlanırsa Yetkili Servise müracaat ediniz.

Tabancanızın dış yüzeyi (stainless steel hariç) dış etkenlerden etkilenmemesi amacıyla boya/kaplama işlemine tabi tutulmuştur. Gerek çalışma sisteminin performansı gerekse ürünün koruma altına alınması amacıyla belirli aralıklarla ürününüze bakım faaliyeti uygulanmalıdır.
Düzenli ve uygun yağ ile yapılmış olan bakım faaliyeti, ürününüzü sorunsuz kullanmanıza yardımcı olacaktır.  Bakım faaliyetini, orijinal bakım seti ile ve Kullanma Kılavuzunda yer alan Bakım prosedürüne göre gerçekleştiriniz. Ürününüzün dış yüzeyinde meydana gelen herhangi bir bozulma halinde Yetkili Servise müracaat ediniz.

Atışı yapılan mühimmatın hatalı olması nedeniyle kapak takımı tam olarak geriye gelmemiş olabilir, mühimmatınızı değiştirerek tekrar deneyiniz.

Kullandığınız Şarjörün mastarı bozulmuş olabilir. Yedek şarjörünüzü kullanarak tekrar atış yapınız.

Kapak takımını sökerek Kapak Yakalama Mandalını ve Yayını kontrol ediniz. Detaylı bilgi için Yetkili Servise müracaat ediniz.

Ürününüz fabrika çıkışlı olarak 25m mesafeye ayarlanmış ve uygunluğu özel ölçüm cihazlarıyla kontrol edilmiştir. Buna rağmen hedef problemi devam ediyor ve ürününüzde Ayarlanabilir Gez mevcut ise, Kullanma Kılavuzunda yer alan Atış Prosedürüne göre hedef ayarı yapınız. Detaylı bilgi için Yetkili Servise müracaat ediniz.

Tetik çekildiği halde Horoz çalışmıyor ise Emniyet Mandalı kapalı konumdadır. Emniyet Mandalını açık pozisyona getiriniz ve tekrar deneyiniz. Horoz çalışmıyor / horoz çalışıyor ancak ateşleme meydana gelmiyor ise Yetkili Servise müracaat ediniz.

Kapak takımı ile Namlu haznesi kirli ve bakımsız olabilir. Tabancanızı sökünüz ve Kullanma Kılavuzunda yer alan Bakım prosedürüne göre bakım faaliyetini gerçekleştiriniz. Bakım faaliyeti sırasında orijinal bakım yağı kullanınız.

Kullanılan mühimmat hatalı olabilir. Şarjörü çıkartarak Kapak takımını geriye çekiniz ve Namlu haznesinde bulunan mühimmatı dışarıya atınız. Şarjörü takarak yeni fişekle tekrar deneyiniz. Arızanın devam etmesi halinde Yetkili Servise müracaat ediniz.

Horoz ve çenesi kirli olabileceği gibi uygun olmayan bir bakım yağının kullanılması da bu arızaya sebebiyet verebilecek hususların başında gelir. Bundan dolayı tabancanızı sökünüz ve Kullanma Kılavuzunda yer alan Bakım prosedürüne göre bakım faaliyetini gerçekleştiriniz. Bakım faaliyeti sırasında orijinal bakım yağı kullanınız.

Gerçekleştirdiğiniz bakıma müteakip arızanın devam etmesi halinde Yetkili Servise müracaat ediniz.

Geliştirme : Aldenard