Tabanca Seçimi

Değerli  Müşterimiz;

Tabanca satın almaya karar vermiş olan bireyin, satın alacağı tabanca cinsine göre en azından silah güvenliği, kullanımı ve genel konuları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu durum tercih edilecek olan tabancanın özelliklerini öğrenmenin yanında, kullanım amacına ne derecede uygun olduğu cevabını verecektir. Kişinin gerçekleştirileceği bu çalışma, bilinçli bir kullanıcı olabilme yolunda atılmış ilk ve en önemli adımdır.

Tabanca seçiminde kişinin değerlendirmeye tabi tutacağı bazı kriterler olmalıdır. Mühimmat tipi (7,65mm, 9x19mm, .45 cal), namlu boyu, ağırlığı, şarjör kapasitesi, ateşleme sistemi (iğneli/horozlu), çalışma sistemi (tek hareket/çift hareket), gövde malzemesi (çelik, hafif alaşım, polimer), emniyet tertibatının mevcudiyeti (emniyet mandalı, iğne-blok emniyeti, kabze emniyeti) gibi hususlar belirlenmelidir. Ayrıca ürünün kolay sökülüp takılması, periyodik bakımın kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılması, garanti süresi, firmanın satış sonrası hizmeti ve yedek parça temini gibi ürünün devamlılığını sağlayacak detaylar netleştirilmelidir.

Bu hususlara, kişisel özelliklerinizi de ilave etmek gerekir. Tabancanın avuç içerisine tam oturması ve sağlam bir tutuş oluşturması, parmak yapısının tetikle uyumlu olması, patlama anında geri tepme kuvvetini asgari seviyede tutacak ergonomiye sahip olması, eğer taşınacaksa dış profil yapısının uygunluğu ve kolay taşınması, hedefin kolaylıkla seçilmesi (gez-arpacık uyumu) ve tetiğin uygun kuvvette düşürülmesi, sağ-sol ele uygun kullanım seçeneği gibi atış esnasında rahat bir kullanım sağlayacak ve atış performansını arttıracak kriterler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Yukarıda bahsedilen bu değerlendirme gerçekleştirildiği takdirde, gerek ürüne gerekse kişisel özelliklerinize yönelik en uygun tabanca seçimini sağlıklı olarak yapmış olacaksınız.

Geliştirme : Aldenard